niedziela, 15 maja 2016

To nie jesien a już grzyby

Po pierwsze nie wiem czy nie powinienem wrzucić tego w połowie tygodnia tak co by było widać jakąś płynność. Za chwilę może się okazać że zamilknę na długo bo będzie przestuj w malowaniu a ja nie będe wiedział o czym tu pisać ;)
No ale nie ważne. Jest.
Po drugie to co jest niżej nie jest jakąś wielką nowością gdyż ten tutorial został już udostępniony na fejsie min. na Bejcy. No ale jakby ktoś szukał i nie mógł się dokopać to zawsze już będzie tutaj.

Zaczynajmy. W poniższych zdjęciach przedstawię w kilku prostych krokach (mam nadzieję) jak szybko wykonać grzybka. Grzybek nie trzyma co prawda skali dla typowego grzybka 28mm ale mamy przecież systemy fantasy czy sf więc "wszystko jest możliwe".


Do zrobienia typowego grzybka potrzebujemy tak jak widać. GS, nożyk, dłutko z płaskimi tępo zakończonymi końcówkami (ok wystarczy nożyk), kulkę szklaną (kiedyś się takimi grało, zbierało ja zajumałem młodemu z gierki Marble run), spinacz i super glue.
Przygotowany GS dzielimy tak aby uzyskać kulkę (przyszły kapelusz) i jeden kawałek spłaszczony tak długości 1,5-2cm. Nie napisze teraz że jeszcze kawałek GS jest potrzebny na kołnierz/spódniczkę na nóżce grzyba bo to zrobi się dopiero kiedy sama noga jak nie cały grzyb stwardnieje (o ile też zdecydujesz się na kołnierz).
Przycinamy spinacz tak aby otrzymać prosty drucik długości tak ze 2 cm (w sumie to zależy tylko od tego jak wysoki chcesz mieć grzybek albo jak głęboko ma być pin osadzony w podstawce). Drucik ten możesz też odpowiednio wygiąć bo przecież nie każdy grzyb rośnie pionowo w górę. Następnie owijamy drucik uprzednio przygotowanym płaskim kawałkiem GSu modelując w taki sposób aby nóżka była grubsza u podłoża (nie napiszę co przypomina kształtem).
No w każdym razie ma mniej więcej wyglądać o tak.
Acha i ważne jest abyście zostawili sobie na górze nóżki nadmiar GSa gdyż po wyschnięciu trzeba będzie obciąć ten nadmiar aby uzyskać płaską powierzchnię co ułatwi nam przyklejenie nóżki do kapelusza.
Gdy już mamy przygotowaną nóżkę bierzemy się za zrobienie kapelusza. Bierzemy szklaną kulkę i kulkę z GSu. Nakładamy jedną na drugą. GS rozprowadzamy tak aby placek mniej więcej był okrągły.
 Gdy już uzyskamy wymarzony kształt możemy popracować na tym jak ten kapelusz ma wyglądać. Możemy go troszeczkę wyszczerbić na krawędziach lub na powierzchni kapelusza, możemy zrobić zagłębienia wybrzuszenie itd. itp. nawet cycki jak trzeba. ;)
Tak przygotowane części grzybka odstawiamy do stwardnienia GSu. Kiedy to nastąpi bierzemy się za nóżkę (i podskakujemy) i obcinamy górę tak przed początkiem drucika. Mniej więcej tak jak pokazuje to obrazek.
Następnie odrywamy kapelusz od szklanej kulki. I tutaj ostrożnie bo może stawiać opór więc żeby czegoś nie zepsuć.
Kleimy przycięta nóżkę do kapelusza.
I uzyskujemy grzybka ja siemasz Wiktor.

I tutaj moglibyśmy zakończyć tutka gdyż grzybek jest i o ile nikt mu zaglądać pod sukienkę nie będzie to wygląda zadowalająco, no i robota całkiem szybka :) Ale jak komuś się chce może pójść dalej jako i ja poszedłem.
Tak więc od spodu kapelusza pakujemy GSa tak aby wypełnić nieckę, a narzędziem do rzeźbienia albo i samym nożykiem robimy blaszki. O tak.
Następnie bierzemy odrobinę GSu rolujemy na cienko...
... owijamy wokoło nóżki niewiele pod kapeluszem...
... i formujemy w klasyczną spódniczkę jak to np. mają muchomorki.

I to tyle. Grzybek zrobiony. Teraz tylko odtłuszczamy, kładziemy podkład i odwzorowujemy nasze wizje za pomocą farb.
W moim wypadku wyszło o właśnie tak. Taka jakaś psiara czy coś. (muchomor powstał po zdjęciach do tutoriala)
Miłego klejenia, rzeźbienia i takie tam.

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. A dzięki bardzo. Szkoda że GS tak wolno schnie gdyby było inaczej to w ciągu dnia można zrobić całkiem pokaźną kolekcję grzybków. :)

   Usuń
 2. Fajny poradnik i grzybki niczego sobie =) może skorzystam przy kolejnych goblinach =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smakuj do woli :) BTW na kulce możesz zrobić jakikolwiek grzybek. Ten klasyczny to tylko taki pokazowy ale równie dobrze możesz zrobić go bardziej spiczastym na wzór typowo goblińskich muchomorów. :)

   Usuń
 3. Dotychczas robiłem tylko takie w stylu V edycji WHFB, ale z rzeźbieniem na kulce można wskoczyć poziom wyżej. Dzięki, wypróbuję na pewno! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ ! Podobają mi się te grzybki. A sposób wykonania NA PEWNO wykorzystam u siebie. Dobra robota.

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Wtedy jeszcze pracowałem w domu a nie w piwnicy :) potem żona postawiła sprawę jasno i było całkiem fajnie ale teraz burdel w piwnicy taki że oj. Figurki te w trakcie malowania i te w pudełkach, wysiewarki, liściarki and many many more :/

   Usuń